BULGARİSTAN Üniversiteleri

Bulgaristan'da alınacak diplomaların YÖK Denkliği (AKREDİTASYON)

Bulgaristan'da Alınan Diplomaların YÖK Denkliği Vardır!
Bulgaristan'daki üniversiteler genelde devlet üniversiteleridir ve hepsi akreditedir. YÖK denkliği vardır. Gelecekte de denklik tanınmama tehlikesi yoktur! Bütün Bulgar Üniversiteleri'nin verdiği diplomalar AB ülkelerinde ve tüm dünyada tanınmaktadır.

Türkiye'de Alınan Diplomaların Bulgaristan'da Denklik Sorunu Yoktur!
Denklik sorunu tek taraflı değildir. Bulgaristan ile Türkiye arasında yapılan kültür anlaşması imzalandığından dolayı Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Türkiye'den almış olduğunuz lise, lisans ya da yüksek lisans diplomalarınıza denklik verilmektedir. Türkiye'de günümüz eğitim ve sınav sistemi nedeniyle üniversiteye girişi zorlaştırıldığı için, her yıl binlerce öğrenci yurt dışındaki üniversitelerde eğitim almayı tercih etmektedir. Yurtdışı eğitim ideallerinizi gerçekleştirirken, yapmanız gerekenleri de unutmamalısınız. Özellikle YÖK denkliği konularında çok dikkatli olmalı, işlemlerinizi doğru ve eksiksiz olarak takip etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar hakkında öğrencileri bilinçlendirmek ve eğitimleri süresince yapmaları gerekenler konusunda onları uyarmak bizim görevimizdir. Yurtdışındaki üniversitelerin eğitim kalitelerini Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) denetler. Her yıl belli kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin gitmek istedikleri okuldan alacakları diplomanın, Türkiye'de geçerli olup olmayacağına karar verir.

Bulgar üniversitelerinden alınan ve Türkiye'de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının diplomalarının eş değerliliği kanunla sağlanmıştır. Yurtdışında alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki yüksek öğretim diplomalarının denklik işlemleri, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 7. maddesi ile Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Bulgaristan'da alınan doktora eğitimi ve alınan "doktor" unvanı da, Türkiye'deki "doktor" unvanına eşdeğerlidir.

Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yükseköğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin hakkı saklı kalmakta; ancak, söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir.

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Hukuk, v.b. meslek alanlarında alınan diplomaların denkliği, ilgili alanlarda oluşturulan alt komisyonlar tarafından, başvuru sahibinin aldığı dersler ve bunların içerikleri dikkate alınarak yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte, kabul edilmekte veya başvuru sahipleri seviye tespit sınavına alınmaktadır. Devam zorunluluğu olmayan ve açık öğretim, uzaktan öğretim vb. yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.

Üniversitenin verdiği diplomanın başka devletlerde de geçerli olabilmesi, bu devletlerle yapılmış anlaşmalara bağlıdır. Kazanç amacı ile bazı üniversiteler ile aracı kuruluşlar, öğrenci ve velilerine cazip imkanlar sunmaktadır ve basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını belirtmektedir.

YÖK'ten onaylatmadan, bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır !!!

Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Kurumu'na dilekçe ile başvurarak, gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmenizde yarar bulunmaktadır. 
timberland noir veste moncler parajumpers occasion canada goose femme doudoune moncler femme timberland homme doudoune moncler parajumpers femme occasion timberland femme canada goose pas cher moncler soldes moncler homme timberland boots parajumpers femme barbour soldes moncler veste homme canada goose prix parajumpers gobi parajumpers gobi occasion moncler veste parajumpers outlet doudoune canada goose parajumpers soldes veste barbour timberland chaussure parajumpers pas cher canada goose homme moncler pas cher moncler femme doudoune canada goose homme parajumpers liege ugg bebe
adidas superstar adidas superstar damen adidas schuhe adidas sneakerinfo@islands-turkey.com

Islands Yurtdışı Eğitim


Yaz Okulu Programları

Work And Travel 2010


İSTANBUL MERKEZ

HÜSEYİNAĞA MAH. İSTİKLAL CAD.
İMAM ADNAN SOK. PEVA HAN
N0:1 KAT:2
BEYOĞLU / İSTANBUL
MANGO'nun karşısı
POLO GARAGE'ın üstü
info@islands-turkey.comchaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas

woolrich canada belstaff motorcycle jackets moncler vancouver barbour jacket duvetica canada uggs canada peuterey jacket woolrich parka timberlands canada parajumpers gobi timberland boots women duvetica outlet parajumpers outlet moncler canada timberland boots timberland canada ugg canada parajumpers canada barbour canada woolrich clothing canada goose vest canada goose vest sale moncler jackets ugg winter boots belstaff canada peuterey canada